Telefonla Randevu - 168 Çağrı Merkezi

 Bahar Alerjisi keyfinizi kaçırmasın..

ALLERJİK RİNİT (SAMAN NEZLESİ)

Allerjik rinit burun içini döşeyen mukozanın allerjik nedenli iltihaplanmasıdır. Çoğunlukla ömür boyu sürer ancak yaşlanınca şiddetinde azalma olabilir.

En sık görülme nedeni havada uçuşan polenlerdir. Allerjenlerin burunda hava yolu mukozasını etkileyip iltihabi reaksiyonları başlatmasıyla oluşur. Polenlerin havada uçuştuğu bahar aylarında oluşan türüne mevsimsel allerik rinit denir. Aynı zamanda saman nezlesi olarak da bilinir.

Allerjik rinit belirtileri olarak, hapşırma, gözlerde ve burunda kaşıntı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve baş ağrısı sayılabilir.

Allerjik rinit hayatı tehdit eden bir rahatsızlık değildir, ancak insanların yaşam kalitesini etkileyen bir hastalıktır.

Allerjik rinit tanısında hasta sorgulama yani anamnez çok önemlidir. Şikayetlerin hangi ortamlarda ortaya çıktığı sorulmalıdır. Aile hikayesi önemlidir, ayrıca alt solunum yolu hastalıkları, gıda allerjisi sorulmalı daha sonra KBB muayenesi yapılmalıdır.

Başlamasından iki hafta önce ilaç kullanmaya başlanmalıdır. Spesifik immunoterapi (allerji aşısı) ve fototerapi de tedavi seçeneklerindendir.

Allerjik rinitli hastalar, tozlu ve polenli ortamlarda bulunmamalı, eğer bulunacaklarsa maske takmalılardır. Polenlerin uçuştuğu zamanlarda kapı ve pencereler kapanmalı, evde hava nemlendiriciler kullanılmalıdır. Oda havası temiz tutulmalı, hayvan ve bitki bulundurulmamalı, tüylü battaniyeler yerine, pamuklu ve sentetikler kullanılmalıdır.

Yapılan çalışmalarda allerjik rinitli hastaların önemli bir kısmının (%20 - %40) astım hastası olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca %60 - %80 oranında üst solunum yollarına ait şikayetler ve bulgular bulunur.

Bu nedenle allerjik rinitli hastalar allerjik astım yönünden, yine allerjik astımlı hastalarda allerjik rinit yönünden tetkik edilmelidir. Bu durumda tedaviye bu konularda da başlanmalıdır.

 

Uzm. Dr. Ali Cihat AKTAN

Kızılay Bakırköy Niyazi Mete – Ali Rıza Mete Tıp Merkezi

K.B.B. Uzmanı / Başhekim

 

Hastane ve Tıp Merkezlerimiz