Telefonla Randevu - 168 Çağrı Merkezi

 Kartal Kızılay Hastanemizde Uyku testi...

İnsan ömrünün büyük bir kısmını oluşturan uyku, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürebilmek için hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Kalitesiz uyku; hayatımıza düşündüğümüzden daha fazla etki ederek, gündüz sürekli uykulu ve yorgun halde olma, konsantrasyon eksikliği, iş yerinde verimsizlik, tahammülsüzlük ve sinirlilik gibi şikayetlere sebep olurken; yüksek tansiyon, kalpte ritim bozuklukları, ani gece ölümlerine de sebep olabiliyor.

 

Uyku hastalıkları günümüzde daha sık yaşanan bir hastalık olmakla birlikte, bireyin uyku ve yaşam kalitesini bozan, tedavi edilmediğinde tedavisi güç, yaşam kalitesini bozan ve farklı ciddi hastalıklara sebep olan bir hastalık grubudur.

 

Uyku Testi (polisomnografi) gece uykusu sırasında hastanın uyku apnesi veya diğer uyku bozukluklarını teşhis edebilmek için beyin dalgalarını, göz hareketlerini, solunum faaliyetlerini, kandaki oksijen miktarını ve kas aktivitelerini ölçerek yapılan bir incelemedir.

 

Uyku apnesinin belirtilerinden en önemlisi uykuda solunumun durması olmakla birlikte; uykuda huzursuzluk, horlama, sık aralıklarla idrara kalkma, ağız kuruluğu, reflü, terleme, tanıklı olarak solunum durması uyku apnesinin diğer belirtilerindendir. Aynı zamanda uyku apnesinin gündüz belirtileri arasında baş ağrısı, sabah dinç uyanamamak, unutkanlık, konsantrasyon eksikliği, depresyon hali, sürekli yorgunluk ve uyku hali yer almaktadır.

Kartal Kızılay Hastanemiz uyku testi ile problemlerinizi çözmeniz için hizmet vermeye başlamıştır.

Hastane ve Tıp Merkezlerimiz